آزمون چیست!؟

تعریف آزمون:

اندازه گیری یک فرایند است. این فرایند نیاز به وسیله ایی دارد که به آن وسیله اندازه گیری می گویند. ویژگی ها یا صفات روانی مانند: هوش, خلاقیت, انگیزش, نگرش, یادگیری و مانند اینها را باید به طور غیر مستقیم اندازه گیری کرد. معمول ترین وسیله اندازه گیری ویژگی ها یا صفات روانی آزمون است.

تعریف سنجش:

اصطلاح دیگر نزدیک به اندازه گیری و آزمودن, اصطلاح سنجش است. سنجش و آزمودن و اندازه گیری مفهوم گسترده تری دارد. (سنجش یک اصطلاح کلی است و به صورت فرایندی تعریف می شود که برای گردآوری اطلاعات مورد نیاز تصمیم گیری درباره دانش آموزان, برنامه های درسی و سیاست های آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد.

دسته بندی آزمونها:

آزمونهای مختلف را بر اساس ویژگیهای گوناگونی که اندازه می گیرند به دو دسته کلی آزمون های توانایی و آزمونهای عاطفی تقسیم می نمایند. آزمون های توانایی به دو دسته آزمون های استعداد و آزمون های پیشرفت تحصیلی تقسیم می شوند. آزمونهای استعداد, ناظر به آینده اند و برای پیشبینی موفقیتهای آتی فرد به کار می روند, آزمون های پیشرفت تحصیلی با موضوع یا محتوایی که اندازه می گیرند مشخص می گردند و در نتیجه با عنوان آن موضوع ها نامگذاری می شوند, مانند آزمون پیشرفت ریاضی, آزمون پیشرفت فیزیک و …

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *